Taxi czy przewóz osób?

W ostatnich latach obserwujemy coraz większą popularność zagranicznych koncernów świadczących usługi przewozu pasażerów na terenie największych polskich miast. Opcja zamawiania za pośrednictwem aplikacji mocno je rozpowszechniła. Wciąż jednak nie brakuje zwolenników zamawiania klasycznego taxi. Co zatem warto wybrać: tradycyjną taksówkę czy przejazd z niewykwalifikowanym kierowcą? Poniżej krótkie zestawienie wad i zalet każdego z tych rozwiązań.

dziewczyna czekająca na taksówkę

Najważniejsze zalety korzystania z taksówki

Kierowcy taksówek to najczęściej osoby z wieloletnim doświadczeniem, od których wymaga się dobrej znajomości miasta oraz odpowiedzialnego i bezpiecznego prowadzenia pojazdu. W sytuacji gdy będziesz potrzebować konkretnego typu auta, na przykład kombi, możesz bez problemu skonsultować się z dyspozytorką, aby o taki pojazd poprosić. Nie musisz obawiać się, że auto, które podjedzie, nie pomieści Ciebie i znajomych, większego bagażu czy Twojego czworonoga. Jeśli masz nietypową potrzebę, na przykład przyjazd kierowcy o konkretnej godzinie, możesz złożyć taką dyspozycję. Poza tym taksówkarze często świadczą szereg innych usług. Mogą między innymi zrobić Ci zakupy spożywcze, dostarczyć ważną dokumentację czy paczkę w obrębie tego samego miasta lub też wspomóc w nagłej sytuacji, na przykład gdy na środku drogi zabraknie Ci paliwa.

 

Wady przejazdów taksówką

Choć z każdym rokiem zwiększa się liczba kierowców taxi dysponujących terminalem, wciąż zdarzają się osoby, które nie mogą go zaoferować swoim klientom. Na szczęście dość szybko się to zmienia. Pewną niedogodnością może być niezbyt duża liczba dostępnych kierowców, przypadająca na daną korporację, co w konkretnych godzinach, na przykład w sobotnią czy sylwestrową noc, może przysparzać trudności.

 

Zalety przewozów

Niewątpliwą zaletą przewozów jest aplikacja umilająca zamawianie kursu. Jest to przydatna opcja zwłaszcza dla młodszych użytkowników, dobrze obeznanych w nowych technologiach i nie bojących się z nich korzystać. Samymi kierowcami są zazwyczaj także młodzi ludzie. Dużą zaletą jest możliwość skorzystania z terminala płatniczego. Rozpoznawalna marka daje poczucie bezpieczeństwa i jest pierwszym wyborem wielu osób. Dla tych, którzy dużo podróżują po kraju opcja zamówienia przejazdu niezależnie od tego, czy znajdują się aktualnie w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu czy Krakowie, jest szalenie wygodna.

 

Wady przewozów

Osoby mniej obeznane z technologiami mogą mieć problem, aby zamówić kierowcę poprzez aplikację mobilną. Mogą też nie orientować się, kiedy i w jakiej formie następuje płatność (gotówkowej czy płatności kartą). Problemy natury technicznej, na przykład podpięcie karty, mogą wywołać sporo zamieszania i ostatecznie sprawić, że dany klient całkowicie zniechęci się i zrezygnuje z przejazdu realizowanego przez daną firmę. Poza tym tego typu aplikacje generalnie raczej utrudniają kontakt z samym kierowcą. Może się tak zdarzyć, że kierowcą będzie osoba o małym doświadczeniu, krótko jeżdżąca po danym mieście i słabo znająca jego topografię.